Drone Sabiha Gökçen Havalimanında uçağı düşürecekti!

Sabiha Gökçen Hava Limanı güvenlik birimleri alarma geçti. İddiaya göre inişe geçen pilot kuleye 30 metre üzerlerinden Drone geçtiği ihbarında bulundu.

Pilotun ihbarı üzerine Sabiha Gökçen Havalimanı Trafik Kontrol Merkezi konuyu güvenlik birimlerine ileterek inişe geçen diğer uçaklara da drone uyarısında bulundu.

Elde edinilen bilgiye göre Sabiha Gökçen hava Limanı’na inişe geçen uçak pilotu Trafik Kontrol Merkezi ile irtibata geçerek İniş esnasında 1500 Feet’te (450 metre) mesafede yaklaşık 100 Feet (30 Metre) üzerimizden drone geçti anonsu yaptı. Kule ihabr üzerine diğer inişteki uçaklara drone konusunda uyarıda bulundu.

Polis alarma geçti

Hava Limanı Kontrol kulesi tarafından yapılan bildirim üzerine güenlik güçleri alarma geçti. Hava Limanı Emniyet Birimleri drone konusunda inceleme başlattı.

8 bin 438 TL cezası var

Hava limanında yaşanan uçakların inişini tehdit eden drone uçuşu ile ilgili araştırma devam ediyor. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilerek bölgede kayıtlı drone uçuşları ve kayıtlı dronelar hakkında bilgi istendi. Ardından polis hava limanı çevresinde mobesse ve güvenlik kameralarından yasak alanda drone uçuranları belirlemeye çalışıyor.

Drone çarparsa uçak düşebilir

Yaşanan olay üzerine Uzmanlar uçaklar için droneların yarattığı tehlikeye bir kez daha dikkat çektiler. Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) verilerine göre ABD’de pilotların drone ile karşılaşmasında sürekli artış yaşanığı bilgisi paylaşılarak droneların dünyada uçaklar için tehlike oranının her geçen gün artarak sürdüğü belirtildi.

yor. FAA’e göre ABD’de pilotlardan, vatandaşlardan ve kolluk kuvvetlerinden insansız hava aracı raporları son iki yılda çarpıcı biçimde arttı. FAA her ay 100’den fazla rapor alıyor. FAA’nin dana önce yaptığı bir araştırmaya göre drone’ların olası bir çarpmada aynı büyüklükteki kuşlardan daha fazla hasara yol açabileceği  belirtildi. Drone uçuşlarının devam ettiği alanlarda uçuşların 1.5 2 saat durdurulması gündeme gelebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir