Dronelar için uçan Batarya ikmal sistemi nedir?

Yaşamın içinde günlük hayatta sıklıkla kullanılmaya başlanan dronelar konusunda arge çalışmaları da sürüyor. Dronelar için Uçan batarya gündemde.

Drone uçuşlarında en büyük problem cihazların havada kısa kalış süreleri. Zaman zaman yapılan işin mahiyetine göre sorun yaşatabiliyor. Peki droneların pil ömrü? ne kadar. Dronelar havada ne kadar kalıyor? sorularına cevaplar ne olacak Drone Pil değişimi konusunda gelişmeler neler? merak ediliyor.

Drone cihazlarında dört pervane bulunması stabiliteyi arttırırken pil ömrü konusunda da önemli dezavantaj olarak görülüyor. Dronelarda manevra kabiliyeti pervaneler sayesinde son derece üst düzeyde ancak pil ömürlerinin kısa olması da özellikle yarış için kullanımlarda sorun olarak ortaya çıkıyor.

Dronelarda havada pil ikmali

Drone dünyasında gün geçmiyor ki yeni bir gelişme gündemde olmasın. Bir çok kullanıcının sorunu olarak ortada duran pillerin çabuk tükenmesi konusunda yeni gelişmeler var. Uçakların havada yaptığı yakıt ikmalinde yola çıkılarak dornelara Havada pil ikmali konusunda çalışmalar hız kazandı. Droneların saatlerce uçmasına olanak sağlayacak çalışmalar test edilmeye başlandı.

Kaliforniya Üniversitesi konu ile ilgili süreci önemli noktaya getirmeyi başardı. Kendi pervaneleri olan bataryalar artık uçarak havada pili azalan dornelarda bulunan pillerle yer değiştirecek. Sistemde drone üzerinde bulunan yedek batarya pil ömrü azaldığında uçuşa geçerek dronedan ayrılıyor. Bu arada uçan diğer batarya drone üzerinden ayrılan bataryanın yerine kilitlenerek ana batarya ya güç vermeye devam ediyor. Bu arada uçuş kesintisiz sürüyor. Bu çalışma ilk etapta askeri uçuşlar için dizayn edildi. Normal uçuş yapan drone sistemlerine uyarlanması pillerde yapılacak değişiklikler de sistemin sivil uçuşlara entegresini uzatacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir