İHA Kayıt Sistemi Mülki İdare (Uçuş İzin) Modülü

İHA uçuş izin başvuruları ve değerlendirme süreçlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine yönelik hazırlanan İHA Kayıt Sistemi Mülki İdare (Uçuş İzin) Modülü hizmete girdi. 

İHA Uçuş İzin başvuru ekranında bulunan haritaya kırmızı ve yeşil bölgeler yüklenmiş olup mülki idare amirliklerince belirlenen diğer yeşil alanlar, Genelkurmay Başkanlığı ve DHMİ tarafından onaylanmasına müteakip ilgili haritaya önümüzdeki günlerde işlenecektir.

Azami kalkış ağırlığı (AKA) 500 gr. altı İHA pilotlarının ya da sahiplerinin, yeşil ve kırmızı bölgeleri görmesini sağlayacak tanımlı bölgeler haritası, İHA Kayıt Sistemine ilerleyen günlerde yüklenecektir. AKA 500 gr. altı İHA sahipleri, İHA Kayıt Sistemine bireysel kayıtlarını açtıktan sonra ilgili modülden bölgeler haritasını görüntüleyebileceklerdir. 

Ayrıca yeşil (serbest) bölge dışındaki İHA uçuş izin başvurularında zorunlu olan 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası, İHA Kayıt Sistemi Ana sayfada bulunan “Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası Hakkında Yönetmelik” kapsamında yapılması gerekmekte olup sigorta alt limitleri bu yönetmelikle belirtilen miktarlardan daha az olamaz. Uçuş izin başvuru ekranında 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası ile ilgili beyan edilmesi gereken bilgiler, bahse konu sigorta yönetmeliğine uygun olmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir